Çin Seddi

BY IN Çin NO COMMENTS YET , , , ,

 


Çin Seddi’ni görebileceğiniz 10 farklı bölge var. En turistlik olanı Badaling Great Wall. Kaldığımız otelden günübirlik tur alabileceğiniz gibi kendinizde araştırarak gidebilirsiniz. Okuduklarıma göre çok kalabalık olduğundan ve tura göre hereket etmeyi sevmediğimden bu bölgeyi hemen eledim.

Uzaklık

Huangyaguan Great Wall

130 km

Simatai Great Wall

142 km

Jinshanling Great Wall

125 km

Gubeikou Great Wall

133 km

Bamaguan Great Wall

79 km

Mutianyu Great Wall

79 km

Badaling Great Wall

75 km

Jiankou Great Wall

76 km

Juyongguan Great Wall

65 km

Huanghuacheng Great Wall

69 km

 

Gidenlerin izlenimleri doğrultusunda Mutianyu ve Jinshanling arasında  tereddütte kalsamda, akşam tren ile başka bir şehre geçeceğimden riske atmamak için 75 km uzaklıkta olan Mutianyu Geat Wall‘u tercih ettim.

Mutianyu Geat Wall’a gidiş

Zamanın kısıtlı olduğundan sabah 5:30’da otobüs garına gitmek için yola çıktım. Metro ile Dongzhimen istasyonuna vardım. İstasyon içinden direk garın içine çıkış var, ama otobüs bu gar içinden kalmıyor. İstasyonun dışına çıkın ve batı yönündeki Dongzhimen Waida Street üzerinden sola dönün, karşıdan karşıya geçmeyin. Sol tarafınızda otobüslerin çıkış kapısının olduğu yol üzerinden geçeceksiniz. Dümdüz yürümeye devam edin, solunuzda otobüslerin kalktığı istasyonu görecesiniz. Tavsiyem otelde Çince gitmek istediğiniz yeri bir kağıda yazıp altına, evet ve hayırlı iki şık koyarak zor durumda kalırsanız yardım istemek olsun. Münferit gidecekseniz farklı deneyimleri içeren bol bol blog okuyun derim.

Yukarı çıkan teleferikler

Taksi minibuslar


936
‘numaralı otobüsün direk gittiğini okumuştum, ama yok 2 saat sürüyormuş. Express hat olan 916‘yı aldım. Express olduğundan emin olun. Kişi başı 12 Yuan ödeyerek saat 6:35 de Çin seddine doğru yola çıktık. Yaklaşık yol 1 saat sürüyor. Minghzu Square ( Huairou International Conferance Center) önünde indik. Çince nerede ineceğinizi muhakkak yazdırın ve otobüs şoförüne binmeden önce yazıyı gösterin, arada kendinizi hatırlatmayı unutmayın J

Bloglarda, Mutianyu duvarına giden mini busların buradan kalktığını söylüyordu. İner inmez yanıma kadın bir taksi şoförü geldi ve bizi oraya götürebileceğini söyledi. İki kişi toplam 50 Yuan’a anlaştım. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası 8:30’da bilet satışının yapıldığı araba parkına vardık. Giriş ücreti kişi başı 45 Yuan, cable car ile yukarı çıkış tek yön 65, geliş gidiş ise 80 Yuan. Bir başka alternatif ise yukarıdan kayarak inebileceğiniz Sideway (toboggan). Gelmeden önce internetten gideceğiniz Çin Seddi’nin detaylı kule haritasını almanızı öneririm. Ben 15 nolu kule ile 10 nolu kule arasında zaman harcadım. İsterseniz diğer kulelere de yürüyüp manzaranın farklı açılardan keyfini sürebilirsiniz. Önerim olabildiğince erken gitmeniz. İniş yoluna geçtiğimde gruplar gelmeye başlamıştı.

Aşağıya indiğimde park alanına gidip, geri dönüş için bir taksi minibus ile 50 Yuan’a anlaştım. Beni 916 nolu otobüsün geçtiği durağa bıraktı ve Express 916 ile Pekin’e döndüm.

Çin Seddi Bilet Ofisi

Çin Seddi’ne çıkış merdivenleri

Çin Seddi

Çin Seddi

 


So, what do you think ?