Çin seyahatim

BY IN Çin NO COMMENTS YET , , ,

Çin seyahatimdeki zorluklar

Çin gezi notlarımı paylaşmadan önce çok sabırlı olmazı ve sağ duyularınıza göre hareket etmenizi öneririm. Dil konusunda bazı bölgelerde gerçekten çok zorlandım. Araçlarda yabancı birkaç turist ile karşılaşınca kendinizi biraz da olsa güvende hissediyorsunuz. Sezon sonu olduğundan çok fazla yabancı turist ile karşılaşmadım, acaba doğru araca mı bindim düşüncesiyle endişelerim bazen artsa da güvenlik konusunda hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Bir de seçimini yaptığım rotalar, çok yoğun turist akımına uğrayan, günlük turların olduğu bölgeleri içermediğinden, kendi kendimi zora soktum diyebilirim. Hiç tur almadan, yerel ulaşım araçlarını kullanarak gezimi tamamladım. Olsun, yine de 16 günlük Çin gezimin sonunda evimin yolunu buldum 🙂 ve istediğim yerlere gitmeyi beni zorlasa da başardım. Özellikle Pekin’de yerli turist sayısı çok fazla. Beden dilini bizim kadar yoğun kullanmadıkları gibi, çok basit sorularda bile yardımcı olmak için uzun uzun kağıda baktıktan sonra İngilizce olarak, İngilizce bilmediklerini söyleyip ayrılıyorlar. Yol konusunda çoğunlukla anlaşamadığımızdan dolayı yanlış yönlendirildiğimden çok çok zor durumda kalmadıkça kendi hislerime göre hareket ettim. Bazen kendinizi çok çaresiz hissedebilirsiniz.

En başta önerim; otel görevlilerinden bir sonraki gün yapacağınız rotada ihtiyacınız olan soruları yes, no cevap verilecek şekilde Çin’ce karşılığını bir kağıda yazdırmanız ve ek bir not düşerek ne cevap vereceğini göstermesini yazmanız olacak. Bir de soruları ardı ardına yazdırıp, hepsini aynı anda göstermeyin. Sadece soracağınız soruya odaklanmalarını sağlayın ve gideceğiniz yerlerin Google maps’tan bir gece önce detaylı ekran görüntülerini alarak telefonunuza kayıt edin ve yönünüzü çok iyi takip edin. Şehirler arası tren ve otobüs istasyonlarında bile derdinizi anlatmak ve bilet almak çok güç. Ya da bana hep İngilizce bilmeyenler denk geldi. 🙂  Otobüsün kalkış saatinin sabah 5:00 mi akşam 5:00 mi olduğunu konusunda dahi, saat 17:00 olarak yazsanız bile anlaşmanız çok güç.

Bunun haricinde yemek konusunda zorlanabilirsiniz. En kolay tercih, marketlerde satılan hazır noodle’lar olabilir. İşlek yerlerde Starbucks, Mc Donald’s ve Kentucky Fried Chicken imdadınıza yetişecektir, ama 16 gün süre ile aynı şeyleri yemek bir süre sonra bıkkınlık yaratıyor.

Umarım 16 günlük serüvenim sırasında yaptığım rota ve bilgiler size seyahatinizde yardımcı olur.

So, what do you think ?