Çin’de Tren Yolculuğu

BY IN Çin NO COMMENTS YET , , , , , , , , ,

Çin’de Şehirlerarası Tren Seyahati Hakkında

Öncelikle tren biletinizi en azından 5-6 gün öncesinden almanızı öneririm. Biletler 10 gün önceden satışa çıkıyor. ilk tren biletimi, Çin’e gitmeden önce yer bulamama kaygısı ile http://www.chinatripadvisor.com/english/ web sitesi aracılığı ile satın aldım. Bilet başına belli bir miktar komisyon ödüyorsunuz. Vagonda hangi sırada yatak istediğimi maalesef seçemedim, ama biletim otelime vardığımda lobiye teslim edilmişti. Eğer bir sonraki şehre gitmek için arada zamanınız var ise, indiğiniz şehrin ana tren istasyonundan biletlerinizi temin edebilirsiniz.

13 ve 14 numaralı tren vagonları  

 Başta biletimi niye önce almam gerektiğine anlam veremesem de gittikten sonra nüfus yoğunluğunu görünce hak verdim. İlk işiniz şehirlerarası ulaşımınızı önceden set etmek olsun. Bloglarda bilet satışının garlarda uzun kuyruklar beklemek durumunda kaldığınızdan zor olduğunu yazıyordu. Ben Pekin havalimanında tren bileti satışı yapan kız ile maalesef anlaşamadım. Bana 14 saatlik yol için sadece ayakta biletin kaldığını söylediğimde başımdan kaynar sular döküldü. Bunun üzerinde ertesi gün Pekin’de Tiananmen Square’e bulunan İngilizce olarak “train ticket office” yazan yerden şansımı deneyim dedim, ama kadın yüzüme bile bakmadı.  2 saatimi kadınla cebelleşip boşuna harcadıktan sonra, İngilizce bilen biri gara gitmem gerekli olduğunu, istediğim rotanın Pekin çıkışlı bilet olmadığından bilet alamayacağımı söyleyince atlayıp en yakın gara gittim. Garda, İngilizce hizmet verdiklerini yazan gişeden çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde biletlerimi satın almayı başardım. Bilet sırasında araya birisinin cinlik yapıp girmemesi için tetikte olmanızı öneririm. Çinlilerde sıra diye bir kavram yok. Bir anda kendinizi sıranın en sonunda bulabilirsiniz.  Bu arada Çin gerçekten devasa büyüklükte, her şehirde birden fazla tren istasyonu, havalimanı veya otobüs terminali var. Siz siz olun, yanlış bir gara gitmemek için birkaç defa teyit alarak  hareket edin. Birde gara tren kalkışından en az 2 saat önce varın.

Size ilk önce trenler hakında bilgi vermek istiyorum.

Tren Tipleri 

hard sleeper tren

hard sleeper – üç yataklı kompartman

Trenlerde 3 farklı tipte vagon var. Koltuklu (hard seat) , üç yataklı (hard sleeper) ve iki yataklı (soft sleeper).

 Üç yataklı vagolarda en alt sırada oturmak çok rahat. Zaten belli bir saatte kadar yukarıda yatacak olanlar ya alt koltukta misafiriniz oluyor, ya da trenin koridor tarafındaki açılır-kapanır iki küçük koltukta oturarak yatmayı bekliyor. 2. ve 3 sırada oturmanız ise pek mümkün değil. Yatma konusunda bir problem yok, ama oturmak isterseniz kafanız üst ranzaya çarpıyor.  Soft sleeper  olsun, hard sleeper vagon olsun her iki seçenekte de battaniye ve yastık var.

İki yataklı vagon ise daha öznerek yapılmış. Ortada duran sehpanın üzerindeki ve yatakların yaslanılan kısımlarındaki örtüler anneannelerimizin süslü örtülerine benziyor. İster üst kat,ister  alt kat olsun, her iki taraftada rahatlıkla oturabilir ve eşyalarınızı asarak daha yumuşak yatakta seyahat edebilirsiniz.

Z tipi trenler hızlı olarak değerlendirildiğinden gittiğim rotalarda varsa Z tipini tercih ettim.

 

soft slepper

soft sleeper – iki yataklı vagon

 

Tren Bileti Satın Almak ve Bileti Anlamak

Pekin’den tren bileti alacak iseniz önerim; direk tren istasyonlarından birine gidip işinizi halletmeniz. Hangi istasyondan alacağınızın önemi yok, west veya main station’dan satın alabilirsiniz.  Aşağıdaki resim doğrultusunda satın alacağınız biletin doğru kesilip kesilmediğini aman kontrol edin.

Tren gar? bilet sat?? noktalar?
                                                               Tren garı bilet satış noktaları 

Aşağıdaki görsel size bu konuda yardımcı olacaktır.  Hard Sleeper dediği üç sağ tarafta, üç sol tarafta olmak üzere bir kompartmanda 6 yataklı bölüm. Bu arada yataklar hard dediği kadar sert değil, ama en üst katta yatıyorsanız, vagonun en sonunda sigara içildiğinden ve havalandırma tepeden geçtiğinden sigara içildiğinde sigara kokusu geliyor. 

çin tren bileti örneği

çin tren bileti örneği

Yukarıdaki bilete göre bu, Z tipi bir tren. Tren istasyonlarının girişinde ve içerde olan dev ekranlardan  tren numarasına bakarak (Z94), en azından doğru istasyonda olduğunuzu  takip edebilirsiniz.  Bu bilet Xian’dan kalkıp Shangay’a giden bir trene ait. İkinci satır, tarih ve trenin kalkış  saatini içeriyor.  İkinci satırın sağ tarafındaki ilk sayı hangi vagonda olduğunuzu (8 nolu vagon) ve vagondaki  hangi  kompartmanda olduğunuz ( 017 nolu komapartman ve sıra) ile son Çince yazılar yatağınızın hangi sırada olduğunu gösteriyor.  Yatağınız  içinse  alt kat下铺(xiapu), orta kat 中铺(zhongpu), üst kat 上铺(shangpu) yazıyor olmalı.

 Size yardımcı olması açısından rotam dahilinde aldığım trenlerin listesini paylaşıyorum.

Bu listenin çıktasını alıp, tren istanyonunda yanına tarihi ekleyerek gösterdiğimde,  hiç sorun yaşamadan biletlerimi satın aldım.

Tren Rotam

http://www.chinatrainguide.com/ adresinden rotanıza göre tren aramalarını yapabilirsiniz.

From: Beijing   to   Xian Shaaxi

Train No.

Departs

Arrives

Duration

Distance(km)

Seat Fares(RMB)

Hard Sleeper Fares(RMB)

Soft Sleeper Fares(RMB)

Z19

Beijing West
20:47

Xian Shaanxi
07:58

11h11m

1200

-/-

257/266/275

399/417

From: Xian Shaaxi    to   Shanghai

Train No.

Departs

Arrives

Duration

Distance(km)

Seat Fares(RMB)

Hard Sleeper Fares(RMB)

Soft Sleeper Fares(RMB)

Z94/Z91

Xian   Shaanxi
17:12

Shanghai
07:42

14h30m

1509

184/-

315/326/337

491/513

From: Shanghai to Guilin  – 19 saatlik yolculuk olduğundan tren yerine uçak tercih ettim.

Train No.

Departs

Arrives

Duration

Distance(km)

Seat Fares(RMB)

Hard Sleeper Fares(RMB)

Soft Sleeper Fares(RMB)

T77

Shanghai South
16:18

Guilin
12:15

19h57m

1621

196/-

334/346/357

521/544

From: Guilin to Shenzhen

Train No.

Departs

Arrives

Duration

Distance(km)

Seat Fares(RMB)

Hard Sleeper Fares(RMB)

Soft Sleeper Fares(RMB)

K950/K951

Guilin
21:18

Shenzhen
10:35

13h17m

1030

133/-

230/238/245

356/372

 

istediğiniz trene yer bulamazsanız, alternatif trenlerin listesini çıkartmayı unutmayın.

xian için altrenatif tren tarifeleri

xian için altrenatif tren tarifeleri

Tren İstasyonunda

İstasyona gittiğinizde daha önce yazdığım gibi ilk önce dev ekranlardan tren numaranızı bulun. Sonra tren garının dışındaki kontrol noktalarından tek sıra halinde pasaport ve biletinizi göstererek tren kapısının ana kapısına gelin.  

kalkis tablosu bilet kontrol noktalari
Kalkış tablosu Bilet ve pasaport kontrol noktası

Eşyalarınızı x-ray’den geçirdikten sonra, ekranda L atince olarak bekleme odanızın numarası yazıyor ise bu numara ile bekleyeceğiniz odayı bulun. Yazmıyor ise bir görevliye biletinizi göstererek sizi yönlendirmesini isteyin. Bekleme odaları genelde birden fazla trenin kalkış noktası olduğundan, bu sefer anonslara  veya gideceğiniz şehrin ismi veya tren numarasından trenin kalkacağı peron numarasını  takip etmeniz gerekiyor. Genelde trenin kalkmasından 15 dakika önce perona ulaşmak için  kapılar  açıyorlar ve yerler numaralı olmasına rağmen  bir anda izdiham ile herkes koşturmaya başlıyor.  Bekleme odalarında yiyecek ve meyva  satıldığı gibi, tuvaletler mevcut. Şarj etmek için prizler var.

tren bekleme salonu

tren bekleme odaları

 Trende  

  • Yerinizi bulduktan sonra bavullarınızı ağır ise en alttaki yatağın altına sürebilirsiniz.  
  • Trende  geceleri meyva, cüzdan, şıpıdık terlik ve noodle satışı yapan tren görevlilerinden tutunda, sabah diş macunu ve fırçası ile  bunu alana bu da hediye cinsinden satış yapanlar dahil oldukça eğlenceli.
  • Kulak tıkacınızı almayı unutmayın.  Eğer vagonda horlayan biri varsa ki başıma geldi, sabaha kadar işiniz çok zor. Esasında en iyisi kulaklıklarınızı  takip müzik dinlemek.
  • Karnınızı doyurmak için hazır satılan noodle’larden alabilirsiniz. Vagonların başında noodle ve sıcak birşeyler içmek için kaynayan su her daim hizmetinizde.  İlk tren yolculuğunda etrafımızı izleyip, sonraki yolculuklarda Çin’liler gibi noddle’ınızı kaşıklarken kendinize güleceksiniz.
  • Çinli’ler gece yatmadan önce banyoda saatlerce cilt bakımı yapıyorlar. Kremlerini tek tek sürüp, dişlerini iyice fırçalayıp vagonlarına geçiyorlar.
  • İç içe olmanıza rağmen sizi bakışlarıyla hiç rahatsız etmiyorlar. Sanki yokmuşsunuz gibi davranılması Hindistan tren maceram ile karşılaştırdığımda çok rahatlatıcı.
  • Yatmadan önce  pijamalarını giyip gelenler bile var. 🙂
  • Gece 10 civarında genel ışıkları söndürüyorlar. Zaten 10 gibi neredeyse herkes ikinci uykusuna geçmiş bile oluyor.

So, what do you think ?