Pekin genel bilgiler – Ulaşım, Yemek, Döviz

BY IN Çin NO COMMENTS YET , , , , , , , , ,


Pekin Yolculuğum

Gece 00:30 da kalkan THY‘nın direk Pekin uçağı ile zaman kaybetmeden Çin yerel saati ile öğlen 15:30 gibi, Pekin’in Beijing Capital International Havalimanı’na indik. Karşılaştığım en büyük havalimanlarından biri olan Pekin havalimanında, bagajlarınızı almak için bile havalimanı içinden trene binerek, 5 dakikalık yolculuk sonrası başka bir binaya geçiyorsunuz. Havalimanı iki terminalden oluşuyor.

Döviz Bozdurma

Yuan (CNY) – Yaklaşık olarak üçe böldüğünüzde TL fiyatını bulabilirsiniz.

Hong Kong Doları (HKD) – Yaklaşık olarak dörte böldüğünüzde TL fiyatını bulabilirsiniz.

Bavullarımızı aldıktan sonra ilk işim para bozdurmak için not ettiğim Bank of China‘yı aramak oldu (Havalimanın 2. katında en uç köşede). Hong Kong hariç Çin yolculuğum boyunca gezdiğim diğer şehirlerde parayı banka aracılığı ile bozdurdum. Devlet denetiminde olduğundan döviz kurları çok fazla farklılık göstermedi. Hatta döviz bürosu ile karşılaşmadım diyebilirim. Hong Kong ise para dozdurma konusunda tamamiyle serbet piyasa, her adım başı bir döviz bürosu var ve oranlar farklılık gösteriyor.

Bu arada, bir blogda bozdurduğunuz paranın makbuzunu tekrar exchange yapmak isterseniz atmayın, diyordu. Ben Shenzen üzerinden Hong Kong’a giriş yaptığımdan ve Hong Kong tarafında kalan Yuan’larımı (CNY) Hong Kong para birimi olan Hong Kong Doları‘na(HKD) bozdurduğumdan makbuz sormadılar.

İç Hatlar Uçak Bileti Satın Almak

Türkiye’den Eastern China web sitesi üzerinden Şangay’dan Gulin’e uçak bileti almak istediğimde anlamadığım bir hata ekranı ile karşılaştım. Çin’de yaşayan bir arkadaşıma sorduğumda, Çin’e bağlı bir bankanın kredi kartı olmadığından satın alamayacağımı söyledi. Aynı bilet için başka portaller üzerinden arama yaptığımda ise fiyatının iki katına çıktığını görünce, vazgeçip Çin’den almaya karar verdim. İç hat uçak biletlerini havalimanı’ndan satın almak için Beijing Capital International Havalimanı’nın 5 numaralı çıkış kapısıdan çıkıp, Terminal 1’den 2’ye giden, ücretsiz suttle servislerini bulabilirsiniz. Terminal 1 ile 2 arası neredeyse araç ile 20 dakika sürüyor. ilk izlenim olarak, yollardaki şerit sayılarının çokluğunu gördüğünüzde büyüklük kavramının Çin’ce bizim ön görümüzden çok farklı olduğunu görüyorsunuz.

2. Terminal’de İç hat uçak biletleri ve saat 15:00- 17:00 arası kapalı olan tren bilet satış ofisini bulabilirsiniz. Ancak tren satış ofisindeki kızın İngilizcesi çok yetersiz olduğundan beni yanlış yönlendirdi. Şansınıza kim çıkar bilmiyorum J

Havalimanından Şehre gidiş

Havalimanından şehrin belli noktaların giden suttle’lar var. Benim otelim Xidan bölgesinde olduğundan, kapı çıkışında sıra sıra dizilmiş olan araçlara sorarak bineceğim suttle’ı buldum. Havalimanından Xidan’ın için yaklaşık 65 dakikalık bir sefer olduğunu yazıyordu, ama akşam trafiğine kaldığımdan yol 2 saat sürdü. Sonradan metro ile trafik derdi çekmeden daha hızlı ulaşabileceğimi öğrendim. Taksi fiyatlarını Türkiye ile kıyasladığınıda ise çok ucuz.

Pekin’de Ulaşım

Trafik sıkışıklığını göz önüne aldığınızda Pekin’de en rahat ulaşım metro. Sabah ve akşam saatlerinde çok kalabalık olup, bazen yürümek zorunda kalsam da emin adımlarla ilerlemek için genelde metroyu tercih ettim. Pazar günü bile sabah saat 06:30’da metroda oturacak yer bulamadım. Elinizdeki eşyaları her metro girişinde x-ray cihazından geçirmek zorundasınız.

X-ray’den geçtikten sonra bilet satın almak için gişeleri görebilirsiniz. Bilet fiyatı kişi başı, tek yön 2 Yuan. Size bir kart veriyorlar. Metro girişinde kartı okutuyor, çıkışta ise kartı çıkış kapılarında cihaza bırakıyorsun ve kapı açılyor. Duraklar arası uzaklık bizim metro ile 2-3 durağımıza eş uzunlukta, metroların çıkışlarınıda bile hangi kapıdan çıkmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Yanlış çıkıştan çıkarsanız bayağı yürümek zorunda kalıyorsunuz.

Gelmeden önce sosyal medya üzerinden Çin metroları ile ilgili viral bir video seyretmiştim. İnsanlar birbirlerini iterek, kakarak metroya binmeye çalışıyorlardı. Buna hazırlıklı olun. Bir anda en önde iken, kapılar açılır açılmaz arkanızdaki onca kişinin sizi ezerek önünüze geçeceğini bilerek hareket edin. Pekinliler bu konuda çok agrasif.

Taksiler, bize göre mesafe olarak uzun olan, ama ucuz olduğu için onlara kısa gelen yerlere gitmek istemiyorlar. Bir gece yağmur altında 1 saat beklememize rağmen biri dahi durmadı ve metroya yürümek zorunda kaldık. Çin seyahatim boyunca, soğuk ve yağmur altında bu kadar çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum. Biri dursa bile daha fazla vereceğim de diyemiyorsun ki, anlaşamıyorsunuz. Bir de yasal taksiye binmeye özen gösterin. Yasal takisler iki renkli oluyor ve tepesinde taksi işareti yer alıyor.

Eğer taksi ile sorun yaşarsanız, taksinin içinde ön tarafta şoförün lisans numarasının ve fotoğrafının yer aldığı yerdeki bilgileri yazıyormuş gibi yapın ya da bir yere yazın. Taksimetrenin açık olduğundan da emin olun.

Bazı yararlandığım dokümanları aynen, İngilizce olarak sizinle paylaşıyorum.

Metro hatları:

 • Line 1: a straight east-west line underneath Chang’an Avenue, which bisects the city through Tiananmen Square. Line 1 connects major commercial centres, Xidan, Wangfujing, Dongdan and the Beijing CBD.
 • Line 2: a rectangular loop line, traces the Ming-era city wall that once surrounded the inner city, and stops at 11 of the wall’s former gates (ending in men), now busy intersections, as well as the Beijing Railway Station.
 • Line 4: a mainly north-south line running west of city centre with stops at the Summer Palace, Old Summer Palace, Peking and Renmin Universities, Zhongguancun Technology Park, National Library, Beijing Zoo, Xidan and Beijing South Railway Station.
 • Line 5: a straight north-south line just east of the city centre. It passes the Temple of Earth, Lama Temple and the Temple of Heaven.
 • Line 8: Phase I (Olympic Branch Line) extends north off Line 10 with three stops in the Olympic Green.
 • Line 10: an inverted L-shaped shaped route to the north and east of Line 2. It runs east-west, following the Yuan-era city wall in the north, passing just south of the Olympic Green and turns south at Sanyuanqiao, northeast of the city, and follows the eastern 3rd Ring Road through the embassy district and Beijing CBD.
 • Line 13: across suburbs north of the city and channels commuters to Xizhimen and Dongzhimen, at the northwest and northeast corners of Line 2.
 • Batong Line extends Line 1 eastward from Sihui to suburban Tongzhou District.
 • The Airport Line connects the Beijing Capital International Airport, 27 km northeast of the city, with Line 10 at Sanyuanqiao and Lines 2 and 13 at Dongzhimen.

Pekin’de Yemek

Tur ile gitmiyorsanız Pekin’de yerel yemek konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Genelde şiş gibi çubuklara geçirilmiş atıştırmalık yiyecekler yaygın olarak satılıyor. Ne eti yediğinizden eminseniz problem yok. Genelde gittiğim ülkelerin değişik meyvalarını denemeyi severim, ama ilginç bir meyva ile karşılaşmadım. Starbucks, kentucky fried chicken ve mc donalds imdadıma yetişti. Pilavdan çok genelde noddle yeniyor. Dumpling, bir nevi buharda pişmiş mantı bizim damak zevkimize uygun. Tatlı olarak daha çok meyve pestili ve yağda kızarmış hamurlar içine konan mermalatlı tatlıları yiyiyorlar. Eğer uzun kalacaksanız, birkaç gün sonra beyazpeynir ve zeytin burnunuzda tütüyor. Benden söylemesi.

 • Yanjing isimli birası güzel
 • Sıcak kumda kavrulmuş kabukları hafif tatlı olan kestanesi çok lezettli
 • Pekin ördeği yemeden dönmeyin.

So, what do you think ?