Pekin’de Gezilecek Yerler

BY IN Çin NO COMMENTS YET , , , , , , , , , , , ,

Pekin içinde Gezilecek yerler

Pekin için tam olarak 3 gün ayırdım. Çok yoğun bir program yaptığımı ve gerçekten çok yorulduğumu söylemem gerek. Kendinizi zorlamak istemiyorsanız ve zamanınız var ise daha fazla güne yaymanızı tavsiye ederim.

1.gün programım – sabahın 8:00 gibi başlayıp, akşam 11:00 civarında dönüş

Otelden yürüyerek Tian’an Men Meydanı ve çevresi, Yasak Şehir, Jingshan Park, Shichahai Area, Houhai Hutong Bölgesi, Drum Tower ve metro ile otele dönüş.

2.gün programım
Summer Palace ve
Panjianyuan Market
(Hava yağmurlu olduğundan vardığımda kapanmıştı)

3.gün programım
Çin Seddi ve Wang Fu Jing Caddesi

Tian’an Men Meydanı ve çevresi


1989 yılında fotoğrafçı Jeff Widener tarafından, tek başına tankları durdurmaya çalışan protestocunun fotoğrafının çekildiği meşhur meydan Tian’an Men Square. Dünyadaki en büyük şehir meydanı olan bu meydanda İşçiler, öğrenciler ve aydınlar önderliğinde gerçekleşen gösteriler, hükümet tarafından bastırılmış.

Kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 500 metre, toplamda 440.000 metrekare genişliğe sahip olan bu meydanın içine bir milyon insan sığabiliyormuş.

Tian’an Men Meydanı

Tian’an Men Meydanı


Sabah 8:00 gibi
Tian’an Men Meydan gezime başladım. Erken olmasına rağmen “Ulusun kapısı” olarak adlanırılan bu meydanda yüzlerce insan vardır. Tian’an Men Square’i dikdörtgen olarak düşündüğünüzde bir tarafında Zhengyang Men Kulesi, diğer tarafında ise Mao
‘nun resminin bulunduğu saray var. Zhengyang Men Kulesi
‘nin arkasındaki trafiğe kapalı alanda biraz nefes almak için kahve molası verebilirsiniz.

Zhengyang Men Kulesi‘nin arkasındaki trafiğe
kapalı alan

Bu yol üzerinde alışveriş mağzaları ve ara sokaklarda atıştırmalık yiyecek satan dükkanlar mevcut. Meydanın diğer yakasında Mao’nun resminin bulunduğu sarayın kapısından geçerek ilerlerseniz “TiananMen Kapısı’nı” gezebilirsiniz. Giriş 15 Yuan. Aynı avlu içinde hiçbir yere sapmadan dümdüz yürürseniz Yasak şehrin giriş kapısına ulaşıyorsunuz.


Yasak Şehir – Fobidden City


Tianan Men Kapısı’ndan geçip aynı avlu içinde en sona doğru yürürseniz yolun sağında ve solunda Yasak şehir’e giriş için iki adet bilet gişesine ulaşıyorsunuz. İki bilet gişeside aynı, kuyruk uzun gibi gözükse de sıra hemen geliyor. Yasak Şehir’e giriş 60 Yuan. Otomatik rehber almak isterseniz şehre giriş yapılan bilet kontrolun sol tarafındaki gişlerden 40 Yuan ödeyerek temin edebilirsiniz. Türkçesi de olan rehberdeki anlatım vurguları o kadar kötü ki konsantre olamadığım gibi, kalabalığın gürültüsü ile de düzgün dinleyemedim. Rehber almanızı tavsiye etmem. Kaçırırsanız tekrar dinlemenize de olanak vermiyor.

Yasak Şehir’in girişindeki bilet noktaları

Otomatik rehber

Yasak Şehir

Yasak Şehir

Son İmparator filminden dolayı çok etkilendiğim bu saray, kalabalıktan mı olsa gerek bende hayal kırıklığına neden oldu. Avlular arasında geçiş yaparken, binaların içinde, karanlıkta kalan tahtların fotoğraflarını çekmek için insanların birbirini iteleyip durması ve yaşanan hengame şehrin belli bir noktasından sonra bıkkınlık yaratıyor. Gelmeden önce detaylı bilgi edinmenizi ve bilinçli dolaşmanızı tavsiye ederim. En etkilendiğim yer ise ana girişte yer alan büyük avlunun olduğu (Taihe dian) bölüm oldu.

www.dpm.org.cn adresinden Yasak Şehir hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Wu men kapsından girip, Shenwu men kapısından çıkışımız yaklaşık 4 saat sürdü. Shenwu men kapısından çıktiğımızda yolun karşı tarafında tepede yer alan tapınağı merak edip, Jingshan Park’a gitmeye karar verdik.

Jingshan Park


Yasak Şehri yukarıdan görmek istiyorum diyorsanız tavsiyem Jingshan Park içinde en tepede yer alan Wanchun pavilyon’una çıkmanız. Giriş ücreti 2 Yuan. Resim çekmek ve yokuş yukarı çıktıktan sonra dinlenmek için keyifli bir park. Çıkış sürenize göre 1 veya 2 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Wanchun pavilyon’una çıktıktan sonra park içinden iniş rotamızı west gate üzerinden yaparak Shichahia bölgesine doğru yürüyerek devam ettik. Qianhia Square yakın olan Hutonglara gidip nehir etrafında dolaştık.

Wanchun pavilyon’u

Hutonglarara sokaklar

Shichahai Area:
Beihai Park’ın kuzeyinde kalan Shichahai bölgesindeki ince, dar ara sokaklarda dolaşmak oldukça keyifli. Arabaların giremediği bu sokaklarda yürüyebilir ya da pedicab denilen rişkalara binerek dolaşabilirsiniz. Rişkaların dolaştırdıktan sonra anlaştığınız ücretten daha fazla ücret talebinde bulduklarını okuduğumdan uğraşmamak için tercih etmedim. Tercih size kalmış.


Houhai ve Qianhai Hutong Bölgesi: Shichahai bölgesine çok yakın. Nehrin etrafından yürüyerek, günün yorgunluğunu atmak için ideal bir bölge. Nehrin etrafında dolaşırken daralan bölgelerde, küçük köprüler ile karşı tarafa geçebiliyorsunuz. İsteyenler nehirde kayık ile dolaşabilir. Akşamüstü gitmenizi tavsiye ederim. Nehrin bir tarafında çok şık restorantlar ve barlar, diğer tarafında ise Ortaköy gibi ara sokaklarda el yapımı eşyalar satan şık mağzalar ile ayak üstü birşeyler atıştırabileceğiniz küçük, temiz dükkanlar var. En lezzetli Pekin Ördeğini ayaküstü şişte burada yedim. Lezzetli olan mekanları önündeki kuyruktan hemen ayırt edebilirsiniz.

Hala yorulmadım diyorsanız, harita yardımı ile yolunuzu bularak Drum Tower’a yürüyek çıkabilirsiniz.

Drum Tower

Yol üzerinde ışıklandırılmamış, kapkaranlık bir yapı olarak zor ayırt etsemde yanından geçtim. Gece olduğu için içine giremedim. Çok enteresan gelmediği içinde ertesi günü gidip zaman harcamayı tercih etmedim, açıkçası. Bell Tower ise Drum Tower’ın tam arkasında kalıyor.

Wang Fu Jing Caddesi

Wang Fu Jing Caddesi’nde akşam sporu

Wang Fu Jing Caddesi

Apple, Zara, Mc Donalds gibi bilindik mağazaların olduğu gece ve gündüz hareketli bir cadde. Boş zamanınız varsa veya akşam canınız sıkılırsa yürüyüp sağa sola bakarak zaman geçireceğiniz bir cadde. Apple Store’un karşındaki sokakta akşamları kurulan Donghuamen Gece Yemek pazarına gitmenizi tavsiye ederim.

Donghuamen Gece Yemek pazarı

Bilumum kızarmış haşarat

Akrep şiş

Çin gezim boyunca en çok ilgimi çeken yer akşamları kuralan Donghuamen yemek pazarı oldu. Ardı ardına sıralanmış tezgahlar ve üzerinde aklınıza gelmeyecek her türlü canlı. Akrep, yılan, örümcek kızartmasından, anlamadığım hayvan kutçuklarına kadar seyirlik bir pazar. Bazı tezgarlarda kendinize göre yiyeceklerde yok değil.

Dürüm gibi ince hamur arasında pekin ördeği, haşlanmış mısır, kızartılmış jumbo karides, yengeç gibi normal yiyeceklerde bulunuyor. Cesaretiniz varsa ilginç olanlarını deneyebilirsiniz. Ben farklı birşey yemek adına deniz yıldızı denedim, ama yağından mı bilmiyorum, midemi bozdum.

Denizyıldızı Kızartması

Şişe geçiriliş hayvanlar

Yaz Sarayı (Summer Palace)

Geniş bir parkın içinde yer alan ve Yasak şehir’den kat ve kat büyük olan Yaz Sarayı sabah erkenden açılıyor. Metro ile 4 numaralı hattı kullanıp “Beigongmen” istasyonundan çıkıp sol tarafa 100 metre ilerlerseniz parkın giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Parkın içindeki tüm alanlara giriş yapmak isterseniz full bilet almanız gerekiyor. Full bilet 60 Yuan. Bu bilet dahil olanlar; Summer Place, Wenchang Gallery(müze seviyorsanız), Suzhou Street (köprü üzerinden de görebilisiniz) ve Tower of Buddhist İncense. Her giriş yaptığınız bölge için biletin üzerinde bir delik açıyorlar. Buraya en az yarım gün ayırmanızı öneririm. Sabahın erken saatlerinde parkin içinde dans eden ve spor yapanları seyredebilirsiniz. Giriş yaptığım bölge üzerinden iilk önce Suzhou Street ile gezime başladım.

Suzhou Street

Suzhou Street

Yukarı doğru tırmandıkça farklı pavilionlar ve tapınakları ile karşılaşıyorsunuz. Malesef hiçbir ok veya tabela olmadığından, tam olarak nerede olduğunuzu anlamasınızda, aşağıya doğru indikçe sizi daha ihtişamlı bir manzara ve parkın en güzel bölgesi karşılıyor. Nehir kıyısına inip, kafelerde soluklanabilirsiniz. Şansımıza hava kapalı ve yağmurluydu. Bunlara rağmen, özellikle son bölümde Tower of Fragrance of Buddha’nın olduğu temple’dan çok keyif aldım.

Tower of Fragrance of Buddha

Tower of Fragrance of Buddha’dan manzara

Panjianyuan Market

Hava yağmurlu olduğundan vardığımda kapanmıştı. Sadece haftasonları kurulan antika görünümlü eşyaların satıldığı bir pazar. Gitmek isterseniz Metro ile 10 nolu hattın son durağı olan Jinsang‘ta inip, kalan yolu taksi ile 10 Yuan’a gidebilirsiniz. Genelde taksiler yol kısa olduğu için sizi götürmek istemiyorlar. Bir de taksici beni geldiğimizi gösterip, yarı yolda bırakmış. Bir o kadar daha yürümek zorunda kalıp, kapalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım.

Çin Seddi

 Çin Seddi’ni görebileceğiniz 10 farklı bölge var. En turistlik olanı Badaling Great Wall. Kaldığımız otelden günübirlik tur alabileceğiniz gibi kendinizde araştırarak gidebilirsiniz. Okuduklarıma göre çok kalabalık olduğundan ve tura göre hereket etmeyi sevmediğimden bu bölgeyi hemen eledim.

Uzaklık

Huangyaguan Great Wall

130 km

Simatai Great Wall

142 km

Jinshanling Great Wall

125 km

Gubeikou Great Wall

133 km

Bamaguan Great Wall

79 km

Mutianyu Great Wall

79 km

Badaling Great Wall

75 km

Jiankou Great Wall

76 km

Juyongguan Great Wall

65 km

Huanghuacheng Great Wall

69 km

Gidenlerin izlenimleri doğrultusunda Mutianyu ve Jinshanling arasında
tereddütte kalsamda, akşam tren ile başka bir şehre geçeceğimden riske atmamak için 75 km uzaklıkta olan Mutianyu Geat Wall‘u tercih ettim.

Mutianyu Geat Wall’a gidiş

Zamanın kısıtlı olduğundan sabah 5:30’da otobüs garına gitmek için yola çıktım. Metro ile Dongzhimen istasyonuna vardım. İstasyon içinden direk garın içine çıkış var, ama otobüs bu gar içinden kalmıyor. İstasyonun dışına çıkın ve batı yönündeki Dongzhimen Waida Street üzerinden sola dönün, karşıdan karşıya geçmeyin. Sol tarafınızda otobüslerin çıkış kapısının olduğu yol üzerinden geçeceksiniz. Dümdüz yürümeye devam edin, solunuzda otobüslerin kalktığı istasyonu görecesiniz. Tavsiyem otelde Çince gitmek istediğiniz yeri bir kağıda yazıp altına, evet ve hayırlı iki şık koyarak zor durumda kalırsanız yardım istemek olsun. Münferit gidecekseniz farklı deneyimleri içeren bol bol blog okuyun derim.

Yukarı çıkan teleferikler

Taksi minibuslar

936‘numaralı otobüsün direk gittiğini okumuştum, ama yok 2 saat sürüyormuş. Express hat olan 916‘yı aldım. Express olduğundan emin olun. Kişi başı 12 Yuan ödeyerek saat 6:35 de Çin seddine doğru yola çıktık. Yaklaşık yol 1 saat sürüyor. Minghzu Square ( Huairou International Conferance Center) önünde indik. Çince nerede ineceğinizi muhakkak yazdırın ve otobüs şoförüne binmeden önce yazıyı gösterin, arada kendinizi hatırlatmayı unutmayın J

Bloglarda, Mutianyu duvarına giden mini busların buradan kalktığını söylüyordu. İner inmez yanıma kadın bir taksi şoförü geldi ve bizi oraya götürebileceğini söyledi. İki kişi toplam 50 Yuan’a anlaştım. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası 8:30’da bilet satışının yapıldığı araba parkına vardık. Giriş ücreti kişi başı 45 Yuan, cable car ile yukarı çıkış tek yön 65, geliş gidiş ise 80 Yuan. Bir başka alternatif ise yukarıdan kayarak inebileceğiniz Sideway (toboggan). Gelmeden önce internetten gideceğiniz Çin Seddi’nin detaylı kule haritasını almanızı öneririm. Ben 15 nolu kule ile 10 nolu kule arasında zaman harcadım. İsterseniz diğer kulelere de yürüyüp manzaranın farklı açılardan keyfini sürebilirsiniz. Önerim olabildiğince erken gitmeniz. İniş yoluna geçtiğimde gruplar gelmeye başlamıştı.

Aşağıya indiğimde park alanına gidip, geri dönüş için bir taksi minibus ile 50 Yuan’a anlaştım. Beni 916 nolu otobüsün geçtiği durağa bıraktı ve Express 916 ile Pekin’e döndüm.

 

Çin Seddi Bilet Ofisi

Çin Seddine çıkış merdivenleri

Çin Seddi

Çin Seddi


So, what do you think ?