KONYA

BY IN Konya 1 COMMENT , , , , , ,

Gez Dünyayı, Gör Konya’yı


Uzun zamandır hem gezmek, hem de yemeklerini tadmak için fırsat kolladığım Konya’ya, nihayetinde orada doğup, büyüyen arkadaşlarım ile gitmeye karar verdiğimizde çok mutlu oldum. Hafta sonunu full değerlendirmek amacıyla, cumartesi sabah 6:35 Pegasus uçağı ile yolculuğumuz başladı. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonrası, günün erken saatlerinde Konya havalimanına indik. İlk rotamız yemek kültürünün yoğun olduğu bu şehirde, güzel bir kahvaltı yapmak için Meram Bağları‘na gitmek oldu.

Meram Bağları:


Şehre 5-6 km uzaklıkta olan bu bölgede Tarihi Meram Köprüsü görülmeye değer. Etrafında yer alan çay bahçelerinde saç böreği eşliğinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.


Konya’nın lezzetli saç böreği

 

Mevlana Müzesi

” Ya olduğun gibi görün,
Ya da göründüğün gibi ol “

Mevlana Celaleddin Rumi 1207- 1273


Eskiden Mevlana Celaleddin Rumi‘nin dergâhı olan bu türbe, bahçeden adımınızı atar atmaz sizi içine alıyor. Bahçesinde yüzlerce kişi Hz Mevlana’nın sandukasını görmek için sırada bekliyor. Sanduka’nın olduğu bina içinde el yazması Kur’an-ı Kerim’lerin bulunduğu bölme ile Selçuklu Sultanı tarafından Mevlana’nın babası Bahaeddin Veled‘e hediye edilen gül bahçesi içinde sergilenen diğer eserleri gezebilirsiniz.

Alaaddin Tepesi ve Camii

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Mevkii

 Şehrin tam ortasında kalan Alaaddin Tepesi yeşillikler içinde kocaman bir park. Bu tepenin, İç Anadolu Bölgesi’nde ova üzerine kurulmuş, dümdüz Konya toprakları üzerine sonradan, yapay olarak oluşturulduğunu öğrendiğimde çok şaşırdım. Okuduğum kadarıyla, Sultan Alaaddin şehrin ortasında camii yapımına karar veriliyor. Toprak vergisi koyarak, herkesin payına düşen vergi oranında toprağı buraya yığmasını istiyor ve Alaaddin tepesi oluşuyor. Dinlenmek için Konya’nın lezzetli ay çekirdeklerinden alıp, bir çayhanede semaver eşliğinde keyif yapabilirsiniz.

Yürüyerek Selçuklu eserlerinden Alaaddin Camii‘ni gezebilirsiniz. Cami’nin avlusunda 1.2. ve 3. Gıyaseddin Keyhüsrev ile Allaadin Keykubad’ın mezarları bulunuyor.

Şems-i Tebrizi Türbe ve Camii

1185 – 1247

Mevlana’dan sonra Mevlana’nın gönül dostu Şems-i Tebrizi‘nin türbesini ziyaret etmeden olmaz. Birbirlerine yürüme mesafesinde olan türbe, Şems parkının içinde yer alıyor. Şems Camii’ne girer girmez tam karşınızda Şems’in türbesi ile karşılaşıyorsunuz. Şems’in kabrinin gerçekte nerede olduğu net olarak bilinmese de, burada huzur bulacağınız kesin. Güneş anlamına gelen “Şems” ile gönül dünyanız ışık ile dolsun.

 


Şems-i Tebrizi‘nin türbesi

Üçler Mezarlığı

Çeşitli rivayetlerin bulunduğu Üçler Mezarlığı’nda üç kardeş’in yattığı söyleniyor.


Üçler Mezarlığı

Mevlana Kültür Merkezi ve Sema Gösterisi

Kasım ayındaki bu ziyaretimiz sırasında, şansınıza Cumartesi akşamları Mevlana Kültür Merkezi‘nde Sema gösterisinin olduğunu öğrendik. 1 saatlik gösteri tek kelime ile muhteşem idi.

Mevlana Kültür Merkezi


Mevlana Kültür Merkezi ve Sema gösterisi

Konya’ya 100 km uzaklıkta bulunan ve küresel ısınmanın tehditi altında kalan Krater Mekke Gölü ve Beyşehir Gölü uzak olduğu için aklımda kalmadı değil. Umarım bir daha ki sefere Hem Mekke gölünü, hem de Ereğli’yi ziyaret etme şansı bulurum.

 


One Comment

So, what do you think ?