Yunanistan – Midilli

BY IN Midilli NO COMMENTS YET

 


Fotoğraflarla Midilli – http://seyahatnoktasi.com/wp/midilli-seyahat-fotograflarim/

Midilli’ye (Lesvos)  Gidiş

Kalimera (günaydın)

Ayvalık limanından kalkan feribotlar ile 1,5 saat içinde Ayvalık limanında arabanızı otoparka bırakıp geçebileceğiniz gibi, arabanızla da Midilli’ye geçebilirsiniz.

Ayvalık’tan ferry-boat ile Midilli adasına gidiş seferi genelde saat 18.00 ve Midilli adasından Ayvalık’a dönüş de sabah saat 8.00’de. Şansımıza bayram gibi yoğun dönemlerde konulan ek sabah seferi ile saat 9’da gün kaybı yaşamadan 2 gece 3 full günlük turumuza başlamak üzere Midilli’ye doğru hareket ettik.


Jale Turizm’in web sitesi üzerinden feribot biletlerinizi ve araç rezervasyonumuzu önceden yaptırmıştım. Adada dolaşmak için arabanın şart olduğunu söylemem gerek, oldukça büyük bir ada ve şehirler arası mesafeler uzak. 2 gece kalacağımızdan, işlemler ile uğraşmak yerine araba kiralamayı tercih ettim. Limana vardığımda araba liman çıkışında hazır bekliyordu. Yollar çok dar olduğundan eğer kalabalık gitmiyorsanız, en küçük A grubu araçlardan birini kiralamanızı öneririm. Bu arada Ayvalık’tan biletlerinizi alırken, acentadan harita istemeyi unutmayın.


Bu arada feribotta ki yardımsever görevlilerden aldığım bilgiler ile 3 günlük rotamı, önceden hazırladığım seyahat planımla rahatlıkla oluşturdum. Nerede yemek yeneceğinden tutunda kalınacak yerlere kadar her türlü konuda, sağ olsun Aydın Kaptan, feribotta seyahat ederken bana çok yardımcı oldu. İlk gece otelimi gitmeden önce booking.com üzerinden yapmış olmanın rahatlığı ile yolculuğuma başladım.

Gezi Başlıyor…

İlk durak Mandamadhos, sonra Molivos ve Petra

İlk gün Midilli’de zaman harcamak yerine arabayı aldığım gibi Mithimna’ye (Molivos) doğru yola çıktım. Limanı arkanıza alıp yolun sağından, sahil kıyısını takip ederek şehirden çıktıktan sonra rahatlıkla tabelalardan rotanızı takip edebilirsiniz.

Yaklaşık 65 km olan yol boyunca dinlenmek ve kahve molası vermek için şirin bir kasaba olan Mandamados’da durmanızı tavsiye ederim.
Kasabanın girişinde rengarenk çiçek desenleriyle bezenmiş çanak çömlek atölyesi karşılayacak sizi.

Mandamadhos kafeler

Mandamadhos çanak çömlek atölyesi

Mandamadhos sokakları

Yolların virajlı ve bozuk olması nedeniyle Mandamadhos ‘tan çıkıp, Ipsilometopo üzerinden Petra’ya varıp, sonra Molivos’a gitmem önerildi ise de, daha keyifli bir yol olduğu söylenen, ama virajlı olan Skamnia ve Argenos üzerinden direk Molivos’a gitmeyi tercih ettik ki, iyi ki de bu yolu tercih etmişim. Yol boyunca çok fazla keskin viraj olduğundan dikkatli olmakta fayda olsa da O kadar zorlu bir yol değildi.

Seyahatim boyunca en beğendiğim yer Molivos oldu. Esasında turistlik bir mekan olduğunu söylemem gerek. Belki de sezon sonu olduğundan bu beni rahatsız etmedi. Setler üzerine sıralanmış taş binalar, balkonlarından sarkan kırmızı sardunyalar eşliğinde aşağıya bakarken kırmızı çatılar ile kontras yaratan deniz manzarası eşliğinde kahve keyfinin tadı bir farklı. J

Molivos’un taş evleri

Molivos

Molivos kahve keyfi

Molivos günbatımı

Tepenin en üstünde bir kalesi var. Kasabaya girdikten sonra, yol boyunca set üzerinde arabanızı park etmek için sıralanmış ücretsiz park yerleri mevcut.

Molivos sokakları

Molivos sokakları

Arabayı park ettikten sonra ister set üzerine çıkıp etrafı tepeden seyrederek bir şeyler yiyip, içebilir ve ara sokaklarda sıralamış hediyelik mağazaları gezebilir ya da aşağıya inip sahilden denize girebilirsiniz. Deniz kıyısındaki oteller çok güzel Olive Press Apart Hotel, Otel Molyvos.

Midili Adasın’da karşılaştığım tüm plajlarda soyunma kabini ve duş mevcuttu. Plaj gördüğünüz yerde durup rahatlıkla kısa bir mola alabilirsiniz. Bu arada şezlonglar ve şemsiyeler ise ücretsiz.

Molyvos sahil

Molyvos sahil kesimi oteller

Molivos ile Petra arası araba ile 15 dakikalık mesafede, sahil kesmini takip ettiğinizde geniş bir plajı ile sahil boyunca sıralanmış taverna yani balık restoranları sizi karşılıyor. Gün batımı buradan görülmeye değer. Denize girmek için bence en ideal plaj bölgesi Petra‘da

Petra sahilve tavernalar (balık restoranları)

Petra’nın daracık sokakları

Petra günbatımı, sahil

Akşam eğer Petra tarafında yerel bir restoranda yemek yemek isterseniz şiddetle ara sokakta yer alan ve yerel bir kişi tarafından önerilmiş “Kalderimi Grill House” isimli mekanı öneririm, şirin ve çoğunlukla yerel halk ile yabancı turistlerin geldiği bir mekan. Köftesi, özellikle de döneri çok çok lezzetli. Başlangıç olarak seçtiğimiz atıştırmalıklar, ana yemek kadar büyük olduğundan, eğer iki kişiyseniz başta ikiden fazla başlangıç sipariş etmemenizi tavsiye ederim. Kızarmış peynir ve sarımsaklı ekmek ile ev yapımı şarabını da söylemeden geçmeyeyim. J

Skala Kalonis, sonra Kaloni, Plomari

Ertesi sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Petra’dan yola çıkıp Kaloni üzerinden 25 km uzaklıkta olan Skala Kalonis‘e geçtik.

Skala Kalonis’te denize girebilir, kahvaltı edebilirsiniz. Çok güzel bir sahili var. Liman tarafında ki tekneler poz verircesine fotoğraf çekmek için sıralanmış.

Skala Kalonis’in geniş sahil şeridi

Skala Kalonis’in liman

Skala Kalonis kafeler

Mevsim dolayısıyla çok kalabalık olmadığından sadece kahve keyfi yapıp, kafeleri ile daha cıvıl cıvıl olan Kaloni‘ye geçtik. Kaloni biraz daha şehirvari tarzı ile marketlerin olduğu, caddeleri kalabalık bir kasaba.

Kaloni sokakları

Kaloni sokaklarında dolaşıp keşif turumuzu bitirdikten sonra arabamıza atlayıp Keramia sonra Dipi ve Papados üzerinden geçerek başka bir sahil şehri olan Plomari’ye ulaşmak üzere yola çıktık. Kaloni’den çıktıktan hemen sonra sağ tarafınızda bir göl sizi karşılıyor, adını bulamasam da burada durup yan yoldan girin. Gölün içinde eğer şanlı günündeyseniz filamingolara rastlayabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için durulmaya değer.

Filamingo gölünün haritadaki yeri

Filamingolu isimsiz göl

Gölden sonra Dipi‘ye kadar dolambaçlı olmayan, rahat bir yol üzerinden seyahatimize devem ettik. Dipi’de durmadık ama Ayvalık feribotunda ki Aydın kaptan yemek için bize Şişko Jimi‘nin yerini önermişti.

Dipi

Öğle saatleri gibi Plomari’ye vardık. Sıcak iyice bastırdığından mevsim Ekim sonu olsa da, yol üzerinde kilisenin yanında gördüğümüz plaja gidip, “Aghios Isidoros” denize girdik. Araba parkının yanında ufak bir kafe var. İçecek bir şeyler alıp, şezlonglarda soluklanabilirsiniz.

Aghios Isidoros plajı

Kilise

Plomari balık restoranları

Arabaya tekrar atlayıp Plomari içinde dolaşırken gözümüze kestirdiğimiz balık restoranına gittik. Maviye boyanmış sandalyeler, suda yüzen ördekler, kurutulması için çengeller ile asılmış ahtapotlar eşliğinde keyifli bir yemek yedik.


        Plomari

Plomari yemek

Kabak çiçeği dolması bizimkisinden epey farklı. İçinde peynir var ve galeta unu ile kızartılmış. Yağda kızardığından açıkçası bir porsiyon bile fazla geliyor. Kalamar dolması kalmadığından tadına bakma şansım olmadı. Kızarmış ekmeler eşliğinde gelen kurutuluş balık ve Yunan salatası oldukça lezzetliydi. Masamızda kalan kalamar ve yemekleri etrafımızı saran ama yüzsüzlük etmeden bekleyen ziyaretçilerimizle paylaşarak yolumuza devam etmek üzere Plomari’den ayrıldık.

Esasında planım geceyi Plomari’de geçirmekti, ancak sezon sonu olması nedeniyle ıssız oluşu ve gece dolaşacak yer olmadığından ertesi sabah yerine akşamdan Midilli’ye gitmeye karar verdik.

İnternetten yaptırdığım biraz şehirdışı da olsa otel rezervasyonu ile, hava çok kararmadan yol almak için hemen Plomari’den ayrıldık. Tekrar Dipi üzerinden Midilli’ye geçtik. Midilli adanın en canlı yeri. Gece ışıklar şıkır şıkır, tüm sokaklar kalabalık. Akşamüstü trafiği İstanbul’u aratmayacak şekilde, arabayı park edecek yer bulduktan sonra sahil boyunca dolaştık. Sahilin arka paralel sokağı da oldukça hareketli. Yol boyunca bir sürü kafe ve restoran var.

Mytilini – Midilli sahil

Mytilini – Midilli sahil

Bayram olduğundan şehir içindeki tüm oteller, internet üzerinden full gösterse de şansımı yine de yerinde denemek istedim. Yer bulamayınca da rezervasyon yaptırdığım oteli bulmak için çok geç olmadan yola koyuldum.

Gece, şehrin merkezi haricinde yollarda çok fazla ışık yok. Zorunlu olmadıkça yola çıkmanızı önermem. Şansımıza, yol yapımı nedeniyle kaldırılan levhalar yüzünden sadece tek bir aracın geçebildiği, kapıya bile açsanız duvara çarpacak kadar yakın mesafeli dar sokaklarda, köpek havlamaları eşliğinde otelimizi bulamadık. En sonunda iki, üç tur attıktan sonra yol beni hep aynı daracık sokaklara verince pes edip, yol üzerinden gördüğüm başka bir otele sığındım.

Resepsiyonist yarın Türkiye’den büyük bir grup gelecek sizi sadece bu gece konaklatabilirim deyince, kafamızı sokacak güvenli bir yer bulmanın sevinci ile otelimize yerleştik.

Sabah güzel bir kahvalı sonrası otelimizden ayrılıp Midilli içinde araba ile gündüz gözü tur attık. Arabayı teslim edip, bavullarımızı tam liman karşısındaki acentaya bırakarak, Midilli sokaklarını keşfe başladık. Dükkanların öğle saatlerinde kapalı olduğunu okuduğumdan olabildiğince yer görmek amacıyla direk arka sokaklara daldım. Gündüz gözü ile Türkiye’den çokta farklı olmayan dükkanların arasında dolaştık durduk. 2-3 saat tüm bölgeyi aheste gezmeniz için yeterli.

Midilli arka sokalar

Midilli ara sokalar

Dükkanların yavaş yavaş kapanmaya başlaması ile öğlen yemek için liman tarafına geçtik. Sıralanmış balık ve döner lokantaları arasından seçimizi yapabilirsiniz.

Limanın en sonundaki lokantalar

Yemek sonrası yağmur başlayınca ise yine sahil sırasında Panellinion isimli eski bir kafeye girip keyif yaptık. İçerde güvercinlerin uçtuğu ve kalkanların masalarındaki kırıklar ile karınlarını doyurmalarını seyretmek çok keyifliydi. Yüksek tavanlar eşliğinde kahvenizi yudumlarken kendinizi farklı bir dönemde hissediyorsunuz.

Midilli sahilindeki Panellinion isimli kafe

Dönüşümüz 16:30’a kadar burada zaman geçirip saat 17:00 de açılacak acentaya doğru yola koyulduk. Eşyalarımızı alıp limandan Midilli’ye elveda ederek ayrıldık.

Bu arada pasaport işlemleri uzun sürdüğünden en azından 1 saat önce kuyruğa girmenizi tavsiye ederim. Zaten ferry’nin kalkmasına yarım saat kala gümrük tarafı kapanıyor. Pasaport işlemlerinden sonra Dutty Free’ye girebilirsiniz.

Midilli Seyahat Rotam


So, what do you think ?