Trabzon

BY IN Trabzon Comments Off on Trabzon , , , , ,

Haftasonu hayatınıza renk gelmesini istiyorsanız, 2 günlüğüne kaçılabilecek keyifli bir rota Trabzon.

Novotel

Novotel

Gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yaptırmanızda fayda var. Şansımıza bizim gittiğimiz dönemde, kalmak istediğimiz otelin konferans için dolu olduğunu öğrenince Novotel’de kaldık. Otel; deniz kenarında, kendine ait plajı olan, kahvaltısı göz doyuran cinsten, şık bir oteldi. Tavsiye edebilirim. Havalimanından taksi ile 10 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz.

Otele gider gitmez eşyalarımızı bırakıp, hemen kendimizi sokağa attık. İlk önce Kemeraltı ve Bedestan’ı dolaştık. Burası dar sokaklardan oluşan alışveriş mağazalarının olduğu işlek bir bölge. Keyifle ara sokaklarda dolaşıp bir aşağı bir yukarı koşuşturan insanlar kervanına kapılıp etrafı gezebilirsiniz.

Kalkanoğlu'nun kavurmalı pilavı

Kalkanoğlu'nun kavurmalı pilavı

Gelmeden önce okuduğumuz Trabzon’un ünlü olan Kalkanoğlu Pilavcısı’na uğradık. Sakin geç uğramayın ya da gitmeden önce telefon açın ki gittiğinizde pilav kalmamış olmasın. Son gün tekrar yemek için koşa koşa çarşıya gittik ama mallesef kapalıydı.

 Kalkanoğlu Pilavcısı – Osmanlı Rus savaşı sırasında orduya pilav yapan pilavcının 1856 yılında şehir merkezinde aş evi açması ve pilavı eşit dağıtmak amacıyla tartılarak verilmesini ile ünlenmiş. O günden bu yana pilav kilo ile satılıyormuş. Başta koca bir tabak pilavı bitiremeyeceğinizi düşünseniz de yemeğe başlayınca hepsini bitiriyorsunuz.

Trabzon Belediye Binası

Trabzon Belediye Binası

Yanında aldığımız kurufasulye yemeğini çok yağlı olduğundan pek beğenmedim, ama kavurmalı pilavı bir harika yemeden dönmeyin.

Karnımızı güzelce doyurduktan sonra Belediye Binasının olduğu meydanı ve çevresini gezdik. Çeşit çeşit tatlıların ve kuruyemişçilerin olduğu oldukça haraketli bir bölge. Bu meydanda çayınızı içerek gelip geçenleri seyredebilirsiniz.

 

Trabzon müzesi

Trabzon müzesi

Trabzon evlerinin mimarisini yakından görmek için eskiden Rum ailenin evi olan ve şimdi müze olarak gezilen Trabzon evi Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Müze meydana yürüme mesafesinde.

Boztepe çekirdek keyfi

Boztepe çekirdek keyfi

Manzara seyretmek için gün batımında Boztepe’ye gidecek şekilde programınızı yapın. Burası Trabzon’un en tepe noktası. Teras şeklinde yan yana çay bahçeleri var. İlgimi çeken, tüm masalarda kocaman bir semaver ve yanında her masanın orasında koca bir öbek ay çekirdeği kabuklarıydı. Ailecek oturulmuş masalar ve etrafında sürekli çekirdek çıtlayarak masaya atan, aynı anda tuzdan dudakları kavrulup, bunu demli çay ile bastırmaya çalışanlar. Trabzon manzarası ile sizi bekliyor.

Akçaabat yolunda bulunan Nihat Usta köftecisine gittik. Benim için farklı tadı olan bir köfte değildi. Bu tarz köfteyi her yerde yiyebilirsiniz.

Bir de meydanın arka sokaklarında bir sürü süthane var. Buradan peynir almadan dönmeyin derim. Çeşit çeşit peynirler ve tereyağı haricinde; tatlı olarak ballı, cevizli pestileri ve cevizli sucukları harika.

 

Trabzon izlenimlerim:

  • Ay çekirdeği tüketimi oldukça yüksek.
  •  Kalkanoğlu pilavcısınsa etli pilav yemeden dönmeyin.
  •  Akçabat köftesi yiyebilirsiniz.
  •  Trabzon’un bol susamlı simidini deneyin.
  •  Boztepe

Comments are closed.